Lütfen bekleyin..
>


Dedemin Fişi adlı sinema filmine büyük tepki

30 Ocak 2016, 20:26

Dedemin Fişi isimli sinema filminde Kayseri’yi ve Kayseri menşeili ürünleri küçük düşürücü sahneler hakkındaki tartışmaya ANADER Anadolu Reklamcılar Derneği de katıldı.

ANADER Başkanı Muhittin Özdemir yaptığı Yazılım basın açıklamasında  “sinemanın ve sanatçının bakış açısına, hayal gücüne her zaman saygılı olmaya inanmakla birlikte,sinemacı da bazı değerlere saygılı davranma oto kontrolünü, refleksini göstermek durumundadır. Söz konusu film ise bu yönüyle maksadını hatta haddini aşmıştır. Bu nedenle bu filmi ortaya çıkaran aklı kınıyoruz.” dedi.

Kayseri’nin beş bin yıllık şehir medeniyeti olduğunu,  halen beş büyük medeniyete ait tarihi eserlerin yaşadığını, sosyal sorumluk ve hayırseverlik açısından Türkiye’nin örnek kentlerinden biri olduğu, esnafının ticari zeka ve dürüst alışverişle özdeşleştiğini ve bunun tüm dünyaca bilindiğinin altını çizen Muhittin Özdemir, Kayseri’nin bir marka şehir olduğunu, mantı, pastırma, sucuk ürünlerinin Kayseri’ye ait olduğunu ve bu ürünlerin bu şehirde bin yılı aşkın bir süredir üretildiğini, belirterek“filmde bu değerlere saygı gösterilmemiş, tam aksine Kayseriliyi hilebaz tiplemesiyle; Kayserinin sembolleşmiş ürünlerinden sucuğu at etinden üretilmiş gibi göstermiştir. Konu, “herhangi bir şehir, ürün ya da marka hedef alınmadı, o karaktere özel bir durum, genelleme yapılamaz” argümanıyla geçiştirilemeyecek kadar önemlidir” dedi

Sorunun sadece Kayseri’ye özgü olmadığının, birçok şehrin ve markanın benzer tip yakıştırmalara maruz kaldığının altını çizen ANADER  Anadolu Reklamcılar Derneği Başkanı Muhittin Özdemir, “Denizli’den Antep’e, Urfa’dan Trabzon’a Konya’dan Kütahya’ya Anadolu’nun hemen her şehrinde üreten, ülke ekonomisine katkıda bulunan, ihracat yapan, istihdam oluşturan, bin bir emekle ve çok uzun sürelerde oluşturulan markalar bu tip iletişim hataları yüzünden ciddi kayıplarla karşı karşıya kalmaktadır. ”dedi

Muhittin Özdemir’in açıklamasına şu sözlere devam etti: “Bilerek ya da bilmeyerek haksız bir şekilde zihinlerde oluşturulan yanlış algıların bedelini sadece markalar değil, ülke olarak ödediğimiz iyice anlaşılmalıdır. Bu markalara sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. 
Destek olmayanlara, olmak istemeyenlere ise diyeceğimiz şudur: “gölge etmeyin yeter”

Kaldı ki, biz ANADER Anadolu Reklamcılar Derneği olarak tüm paydaşlarımızla bu markaları sinemaya reklam vermeye, sinemaseverle buluşmaya teşvik etmekteyiz. Örneğin halen birçok sinema salonunda sucuk reklamları yayınlanmaktadır.  Haliyle söz konusu filmdeki gibi ucuz bir parodi  uğruna yapılan karalamalar, sadece markalara değil, sinema ve reklam sektörüne de zarar vermektedir.

Sinema evrensel bir sanat olmanın yanı sıra, çağımızın en güçlü iletişim araçlarından biridir. Dünya sinemasında da örneklerini çokça gördüğümüz gibi, birçok ürün, kurum, ideoloji vb. mesajlarını iletmede sinemayı güçlü biçimde kullanmaktadır. Bu haliyle yapımcısından yönetmenine senaristinden oyuncusuna eseri oluşturan tüm faktörlerden duyarlı davranış beklemek de gayet doğaldır.

Beklentimiz söz konusu filmdeki haklı bir şekilde tepki çeken sahnelerin bir an önce çıkartılması ve başta yapımcı olmak üzere sorumluların özür dilemeleridir.

Bu filmle ve bundan sonraki benzer durumlarda, markalarımızı korumak adına yasal tüm haklarımızı kullanabileceğimizi belirtiriz”. Dedi.

 

  • Bu haberi paylaşın:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye'ye uygulanan gıda ambargosunu..
Siirt’te PKK mensupları, merkeze bağlı Kışlacık köyü yakınlarından geçen ö..
Rus ve Ukraynalı hackerlere karşı iki ülke İnterpolü soruşturma başlatmadı...
Türkiye ile Rusya arasında başlayan kriz giderek derinleşiyor. Rusya, tari..
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa..
MetroPOLL'ün 2-5 Eylül tarihleri arasında yaptığı son araştırmaya göre ..
RSS
© 2017 - Duruş 24 Güncel Haber
haberler kameralı su kaçak tespiti
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=