Lütfen bekleyin..
>


Bu sesleri duyamayanlar dikkat! Büyük ihtimal işitme kaybınız var!

29 Şubat 2016, 15:01

İşitme kaybı yaşayan kimseler, “S” ve “F” içeren sesleri daha zor anlıyor

İşitme kaybı yaşayan kimseler, “S” ve “F” içeren sesleri daha zor anlıyor

İşitme kaybı sosyal ve psikolojik pek çok probleme neden oluyor. “03 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü” için işitme kaybı yaşayanların yaşadığı sıkıntılara değinen Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, özellikle S ve F harflerinin duyulmasında sıkıntısı yaşayanların bir uzmana danışması gerektiğini söyledi.

BAZI İLAÇLAR İŞİTME KAYBINA NEDEN OLUYOR

İşitme kaybı, kişinin duyma ve duyduğunu anlama fonksiyonlarının azalması olarak tanımlanmaktadır. Sonradan ortaya çıkan işitme kayıplarına yol açan faktörlerin başında; geçirilen bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Bu hastalıklardan bazıları; kızamık, kabakulak, çeşitli ateşli hastalıklar ya da enfeksiyon hastalıklarıdır. Bazı antibiyotikler, kemoterapi, tansiyon ilaçları ve aspirin kullanımı işitme kaybını tetikleyebilmektedir. İşitme kaybının sık görülen bir diğer nedeni de gürültüye maruz kalmaktır. Çalışma ortamlarında ve çevresel kaynaklarda oluşan gürültüler gün geçtikçe toplumun işitme sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kulaklıkla müzik dinlemek, trafik gürültüsü, eğlence yerlerindeki gürültüler de işitme kaybına neden olabilecek faktörler arasındadır. İlerleyen yaşla birlikte işitme kaybı görülme oranı da artmaktadır. 65- 75 yaş arasındaki her 3 kişiden 1’inde işitme kaybı saptanmaktadır. 75 yaş üzerinde bu oran %50’ye kadar çıkmaktadır.

YÜKSEK SESLE KONUŞMAK İŞİTME KAYBI İŞARETİ

İşitme, zaman içinde yavaş yavaş bozulabilmektedir. Bu durum da teşhisin gecikmesine neden olabilir. İşitme kaybının en temel belirtileri; söylenilenleri sık tekrarlatmak ve yüksek sesle konuşmaktır. İşitme kaybının erken döneminde, çocuk sesi gibi yüksek frekanslı seslerin, “S” ve “F” içeren seslerin anlaşılması daha güçtür. Diğer belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

**Telefon konuşmalarının anlaşılmasında zorlanmak
**Çevre gürültüsü varlığında işitmede güçlük çekmek
**Birden çok kişinin konuştuğu bir ortamda konuşmayı takip edememek
**İnsanların net konuşmadığını ve mırıldandığını düşünmek
**Sıklıkla karşıdakinin söylediğini yanlış anlamak veya yanlış cevap vermek
**Söylenilenlerin sıklıkla tekrar ettirmek
**Televizyon sesinin çok açmak
**Kulaklarda çınlama ve uğultu

YENİDOĞAN İŞİTME TARAMASI ÇOK ÖNEMLİ

İşitme kaybının erken teşhisi, özellikle yenidoğan ve bebeklik döneminde oldukça önemlidir. Bu dönemde işitme kaybının erken teşhis edilmesi için rutin olarak “yenidoğan işitme taraması programı” uygulanmaktadır. Bu yöntemle işitme kaybı olan çocuklara ilk 3 ayda tanı konulur ve işitme kaybının cihaz veya implantlarla düzeltilmesi sağlanır. Çocuğun dil ve konuşma gelişimi açısından erken teşhisin çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Teşhiste erişkinlerde “odyometri testi” olarak bilinen işitme testleri kullanılmaktadır. Klasik odyometri testleri, erişkinlerde ve uyumlu çocuklarda işitme kaybı tanısı için kolayca kullanılabilecek testlerdir. Küçük çocuklarda tanı için “oyun odyometrisi” kullanılmaktadır. Çok küçük bebeklerde ve odyometri testi yapılamayan durumlarda BERA testi ile işitme kaybı değerlendirilmektedir.

TEDAVİ HASTALIĞIN DURUMUNA GÖRE DEĞİŞİYOR

İşitme kaybının tedavisi, işitme kaybının tipine ve derecesine göre planlanılmaktadır. İletim tipi işitme kayıpları; ilaçlar, diyet değişiklikleri ve bazı cerrahi müdahalelerle düzeltilebilmektedir. Sinirsel tip işitme kayıpları ise sıklıkla işitme cihazlarıyla tedavi edilmektedir. İşitme kaybı yaşayan her beş kişiden biri cihaz kullanabilmektedir. İşitme kaybı ile sağlanan ses normal sesten biraz farklıdır. Hastaya bu durumla ilgili bilgi verilmelidir. Biyonik kulak, sıklıkla çocukluk dönemi işitme kayıplarında kullanılsa da son dönemlerde erişkinlerde kullanımı da giderek artmaktadır.

HAYATA ADAPTASYON İÇİN AİLE DESTEĞİ

İşitme kaybı olan kişilerin hayata adaptasyonunda aile ve çevre desteği oldukça önemlidir. Erken dönem işitme kayıplarında kişinin yaşam alanları bu duruma göre düzenlenmelidir. Örneğin oturma düzeni, karşılıklı olacak şekilde olmalıdır. İşitme kayıplarında dudak okuma ve mimiklerin etkisi iletişimi kolaylaştırmaktadır. İşitme kaybı yaşayan bir kişiyle konuşurken dikkat edilmesi gerekenler: Konuşmaya başlamadan önce çevredeki televizyon, müzik vb. sesler azaltılmalıdır. Dikkatin yalnızca karşıdaki kişiye odaklanması sağlanmalıdır. Konuşurken dudak hareketleri görülebilir olmalıdır.
Bağırmadan ama anlaşılır bir şekilde konuşulmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Bugün Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve gazeteci..
TRT'de sabah haberlerini sunan Selver Gözüaçık, Ankara Katliamı'yla..
RSS
© 2017 - Duruş 24 Güncel Haber
haberler kameralı su kaçak tespiti
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=