Lütfen bekleyin..
>


Özgür Gün TV'nin yayını kesildi

30 Ağustos 2016, 11:27

TÜRKSAT üzerinden yayın yapan Özgür Gün TV'nin yayını kesildi. Özgür Gün TV, yerel yayına devam edeceğini açıkladı.

Amed merkezli TÜRKSAT üzerinde yayın yapan Özgür Gün TV'nin yayını sözleşmeli olduğu hizmet sağlayıcı platform tarafından saat 24.00'da kesildi. TV'ye hiç bir bildirimde bulunmayan platform yetkililerinin yayını karatmasına tepki gösteren Özgür Gün TV Yönetim Kurulu Üyesi Barış Barıştıran, kararı basın özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak değerlendirdi. 

Platform yetkilileriyle şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadıkları bilgisini veren Barıştıran, ancak uzun süredir yayınlarının kesilmesi için platforma baskı yapıldığını kaydetti. Barıştıran "Televizyonumuzun kapatılmasının temel sebebi RTÜK'ün baskısı olduğunu düşünüyoruz. Platformdan bu konuda bize ciddi bir gerekçenin sunulmaması ve izahatın yapılmamasının nedeni RTÜK'ün platforma uyguladığı baskıdır" dedi. 

Türkiye'de muhalif basına yönelik büyük bir baskının olduğunu hatırlatan Barıştıran, televizyonlarının kapatılmasının bu baskı politikasından bağımsız düşünülemeyeceğini ifade etti. Barıştıran, "Televizyonumuzun bu şekilde karartılması büyük bir haksızlıktır. Zaten uzun süredir bize üst üste çok sayıda ceza verildi. Buna rağmen topluma gerçekleri götürmek için yayıncılık yaptık. Ancak gelinen aşamada platforma uygulanan baskılar sonucu, ekranımız karartıldı" diye konuştu. 

Ekranın karartılmasının platformla yaptıkları sözleşmelerin tek taraflı feshi anlamına geldiğinin altını çizen Barıştıran şunları kaydetti: "Konuya ilişkin platformla iletişim halindeyiz. Gerçek sebebini anladıktan sonra bu konuda gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız."

Barıştıran son olarak ulusal ve uluslararası basın meslek örgütleri ve demokratik çevreleri Özgür Gün TV'ye sahiplenme ve bu baskılara karşı tepki göstermeye çağırdı. 

  • Bu haberi paylaşın:
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Hürşit Külter'in yaşıyor olmasının kimi çevrelerde yarattığı hayal kırı..
Gazeteci Ahmet Hakan, köşesinden İMC TV’nin kapatılmasına tepki gösteren is..
Kılıçdaroğlu: İMC TV Türkiye’yi aydınlatan önemli kanallarımızdan biri; kap..
Avrupa’da yayın yapan Med Nuçe TV’nin kapatılması için Türkiye’nin girişimi..
İMC TV'den sonra geri kalan diğer Kürt Televizyonları da kapatıldı...
PKK'nin üst düzey yöneticilerinden Bahoz Erdal'ın yaşayıp yaşamadığ..
RSS
© 2017 - Duruş 24 Güncel Haber
haberler kameralı su kaçak tespiti
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=