Lütfen bekleyin..
>


Bilgen’den sonra Beştaş da gözaltına alındı 'Tahir Elçi'nin arkadaşıyım kimseden korkmam'

30 Ocak 2017, 23:31

Haklarında tutuklanmalarına yönelik yakalama karar çıkarılan ve akşam saatlerinde gözaltına alınan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in ardından Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da Diyarbakır’da gözaltına alındı.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in ardından Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da gözaltına alındı. Beştaş, Diyarbakır Adliyesi’ne götürüldü. 

Bilgen ve Beştaş’ın tutuklama kararının yüzüne okunmasının ardından cezaevine gönderilmesi bekleniyor.

'TAHİR ELÇİ'NİN ARKADAŞIYIM KİMSEDEN KORKMAM'

Evinde gözaltına alınan Meral Danış Beştaş'ı HDP'li kadın vekiller; Sibel Yiğitalp, Hüda Kaya, Feleknas Uca, Leyla Birlik ve Ayşe Acar Başaran yalnız bırakmadı. Beştaş gözaltına alındığı sırada "Ben Tahir Elçi'nin arkadaşıyım kimseden korkmam' diyerek ailesi ve vekil arkadaşlarıyla vedalaştı.

BİLGEN VE BEŞTAŞ ADLİ KONTROL ŞARTIYLA BIRAKILMIŞTI

Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 27 Ocak akşamı evinden gözaltına alınmış ve tutuklama talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından "adli kontrol" şartıyla serbest bırakılmıştı. Beştaş, 6-8 Ekim Kobanê olayları ile Sur’da "sokağa çıkma yasağı" sırasında katıldığı basın açıklamalarında yaptığı konuşmalar nedeniyle soruşturuluyor. 

HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen de 29 Ocak sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirilmişti. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılan Bilgen de HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) 6-8 Ekim Kobanê olaylarına ilişkin aldığı karar ve bu olaylara ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle açılan soruşturma kapsamında "Örgüt üyesi olmak" ile suçlanıyordu. 

  • Bu haberi paylaşın:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
En son referandum anketi sonucu HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'de..
Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırr..
HDP Milletvekili Mithat Sancar, KHK ile üniversiteden ihraç edilen akademis..
Savcının itirazı üzerine hakkında tutuklama kararı çıkarılan HDP Sözcüsü Ay..
Kanadalı çokuluslu IAG şirketinin YPG'ye bağışladığı 4x4 zırhlı araçlar..
HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Ahmet Yıldırım Diyarbakır Adliyesi..
RSS
© 2017 - Duruş 24 Güncel Haber
haberler kameralı su kaçak tespiti
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=