Lütfen bekleyin..
>


TÜRKİYE ESAD İLE ANLAŞTI! HEDEF ROJAVA MI?

17 Şubat 2017, 12:06

Bab’ta operasyonunda zorlanan Türkiye’nin, Şam ve Urfa’da art arda yapılan toplantılarla rejimle anlaştığı iddia edildi. Anlaşmaya göre, Türkiye Bab’tan aşamalı olarak çekilecek, Bab’a rejim yerleşecek ve Rojava için ortak taburlar oluşturulacak.

DİHABER’den Erdoğan Altan’ın haberine göre, Bab'ta tıkanan "Fırat Kalkanı” operasyonunda istediği sonucu alamayan Türkiye'nin yeni arayışlara girdiği iddia edildi. Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) bir heyet 28 Ocak’ta Şam Adliyesi'nde Baas rejimi yetkilileriyle görüştü.

Qamişlo'daki Baas askerlerinin komutanı Hüsam'ın taraftarlarıyla paylaştığı ve doğruluğunu kabul ettiği görüşmede, Bab'ın ve Kuzey Suriye'nin konuşulduğu öğrenildi. Hüsam'ın 5 saat sürdüğünü belirttiği toplantıda, MİT’in rejim yetkililerine “Minbic ve Cizîr kantonu kentlerine saldırı hazırlığında” olduklarını ilettikleri belirtildi.

Bab Esad rejimine verilecek!

"Kimin Bab'a gireceği" konusunun da masaya geldiğini belirten Hüsam, rejimin Bab'a girmesinin ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) aşamalı olarak çekilmesini ve ÖSO'dan bir grubun ayırılıp Şehba'da konumlandırılmasının karar altına alındığını kaydetti. Ayrıca Minbic ve Cizîr kantonu kentlerinde de “iç karışıklık” çıkaracak bir başka grubun kurulmasının karar altına alındığı belirtildi.

Şam’dan sonra Urfa’da geniş katılımlı toplantı

Edinilen bir başka bilgiye göre ise, Şam toplantısından sonra TSK, MİT ve hükümet yetkilileri, Urfa'da kalabalık bir grupla toplantı yaptı. Toplantıya katılan grupların İdlip ve Kuzey Suriye'den olduğu ifade edilirken, rejime bağlı grupların da dahil edileceği 5 taburluk yeni bir güç oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

İlk olarak 750-1000 kişilik bir güç

Ecnad El Hesekê, Lîwa El Firateyn, Ehrar El Kurd, Lîwa El Ixras ve Lîwa Ehrar El Şedadê güçlerinden oluşacak bu taburların, Tecimea Ebne El Hesekê (Koma Niştecih ên Hesekê - Hesekê Coğrafyası Grupları) adı altında birleşecekleri öğrenildi. Bu grubun da toplam sayısının ilk etapta 750-1000 kişi arasında düşünüldüğü belirtildi.

Bu grupların sonuç alması durumunda, Rojava ve Kuzey Suriye topraklarına saldırının daha da derinleştirilmesinin gündeme alınacağı kaydedildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Katar'ın başkenti Doha'da yaptığı "Gözümüz aydın, El Bab operasyonu bitti" şeklindeki açıklamasının da bu anlaşmanın sonucu olduğu belirtiliyor.

  • Bu haberi paylaşın:
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Türk savaş uçakları önceki akşam saat 20.00 sularında Kandil’de bulunan Meh..
Türk devleti tarafından rehin tutulan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, ..
Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin üçüncü aşamasının ikinci adımı tüm hızıyla sürü..
Cumhurbaşkanı Erdoğan Daha önce yapmış olduğu miting ile konuşması sosyal m..
Türk Başbakan Yıldırım, Oberhausen’da binlerce kişi tarafından protesto edi..
Nusaybin'in Xerabê Bava köyündeki ablukası sürüyor. Köyde 3 kişinin inf..
RSS
© 2017 - Duruş 24 Güncel Haber
haberler kameralı su kaçak tespiti
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=